Podstawy prawne oraz kluczowe terminy
Sprawdź akty prawne związane z KSeF oraz zapoznaj się z kluczowymi terminami wdrożenia KSeF
30.06.2025
Etapy wprowadzania KSeF
KSeF w wersji fakultatywnej
- Od 1 stycznia 2022 r. KSeF został wdrożony jako rozwiązanie dobrowolne. Od tego momentu podatnicy mieli możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych w ramach tego systemu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2076)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2021 r w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e Faktur (Dz. U. z 2021 r. poz. 2481) ze zmianami (Dz. U. z 2022 r. poz. 2667 oraz Dz. U. z 2023 r. poz. 1760)
KSeF w wersji obligatoryjnej
- Wprowadzenie obowiązkowego fakturowania elektronicznego w Polsce jest możliwe na podstawie otrzymanej zgody Rady Unii Europejskiej.
Jest to decyzja wykonawcza Rady (UE) 2022/1003 z dnia 17 czerwca 2022 r. upoważniająca Rzeczpospolitą Polską do stosowania szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 168/81). Treść jest dostępna w bazie aktów prawnych Unii Europejskiej: Decyzja derogacyjna Rady UE.
- KSeF według pierwotnych założeń miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 r., a dla podatników zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 r.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1598)
Odroczenie obowiązkowego KSeF
- W styczniu 2024 r. Ministerstwo Finansów ogłosiło odroczenie obligatoryjnego fakturowania w KSeF oraz przeprowadzenie audytu systemu. Zapoznaj się z treścią komunikatu MF.
- W marcu i kwietniu 2024 r. Ministerstwo Finansów przeprowadziło cykl spotkań konsultacyjnych dotyczących funkcjonowania oraz wdrożenia KSeF w modelu obligatoryjnym.
- W kwietniu 2024 r. Ministerstwo Finansów przeprowadziło konsultacje projektu rozwiązań prawnych w zakresie obowiązkowego KSeF. Zapoznaj się z treścią komunikatu MF.
- Pod koniec kwietnia 2024 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło podsumowanie wyników zewnętrznego audytu KSeF oraz podało nową datę uruchomienia obowiązkowego KSeF. Założono dwuetapowe wdrażanie obowiązkowego KSeF: od 1 lutego 2026 r. i 1 kwietnia 2026 r. oraz przeprowadzenie zmian legislacyjnych w dwóch etapach. Zapoznaj się z treścią komunikatu MF.
Odroczenie obowiązkowego KSeF – I etap legislacji
- 10 czerwca 2024 r. została opublikowana ustawa zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy objęła zmiany w zakresie:
- określenia nowego terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF - 1 lutego 2026 r.,
- wprowadzenia terminu dodatkowych odroczeń dotyczących m.in.: sankcji za niedopełnienie obowiązków w KSeF, wymogu płatności z podaniem numeru KSeF (bez MPP) oraz faktur wystawianych z kasy rejestrującej.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 852)
Odroczenie obowiązkowego KSeF – II etap legislacji (projekt)
- W ramach II etapu legislacji Ministerstwo Finansów przygotowało projekt szczegółowych rozwiązań prawnych, w tym dotyczący fazowania terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF:
- od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2024 r. 200 mln zł,
- od 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Proces legislacyjny jeszcze trwa.
Liberalizacja obowiązków KSeF – II etap legislacji (projekt)
Wskazany wyżej projekt ustawy wprowadza również przepisy liberalizujące obowiązki związane z KSeF. Najważniejsze rozwiązania i odroczenia zostały opisane poniżej.
- Tryb offline24
Jest to rozwiązanie uwzględniające postulaty zgłaszane w toku konsultacji wynikające w szczególności z obaw przedsiębiorców dotyczących trudności z wystawianiem i przesyłaniem e-faktur do systemu, wynikających np. z jakości sieci transmisyjnej. Szczegóły rozwiązania dostępne są w zakładce Tryb offline24, offline, awaria i awaria całkowita
- Faktury konsumenckie fakultatywnie wystawiane w KSeF
Faktury na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej będą mogły być wystawiane w KSeF dobrowolnie.
- Uproszczenia dla „wykluczonych cyfrowo”
Do końca 2026 r. podatnicy obowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych mogą wystawiać faktury elektroniczne lub faktury w postaci papierowej jeżeli łączna wartość sprzedaży (wraz z podatkiem) udokumentowana tymi fakturami w miesiącu jest mniejsza lub równa 10 000 zł.
- Faktury z kas rejestrujących
Do końca 2026 r. podatnicy obowiązani do wystawiania faktur ustrukturyzowanych mogą wystawiać faktury elektroniczne lub faktury w postaci papierowej przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz paragony fiskalne uznane za faktury.
- Numer KSeF w płatnościach
Do końca 2026 r. odroczony będzie obowiązek podawania numeru KSeF faktury podczas płatności pomiędzy podatnikami czynnymi (art. 108g ustawy o podatku od towarów i usług) oraz w ramach MPP.
- Faktury VAT RR
Fakultatywne wystawianie faktur VAT RR i faktur VAT RR KOREKTA w KSeF będzie możliwe od 1 kwietnia 2026 r.
- Załącznik do faktury w KSeF
Od 1 lutego 2026 r. możliwe będzie wystawianie w KSeF faktur z załącznikiem. Wprowadzone zostaną odpowiednie regulacje, w tym dotyczące miedzy innymi konieczności wcześniejszego zgłoszenia zamiaru wystawiania i przesyłania do KSeF faktur z załącznikiem). Aby zapewnić możliwość wystawiania faktur z załącznikiem od 1 lutego 2026 r., podatnicy będą mogli już od 1 stycznia 2026 r. zgłaszać w e-US zamiar wystawiania i przesyłania do KSeF takich faktur z załącznikiem.
Projektowane akty wykonawcze
Po zakończeniu prac nad ustawą zostaną wznowione prace nad aktami wykonawczymi dotyczącymi KSeF, tj.:
- Projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji,
- Projekt rozporządzenia w sprawie przypadków odpowiednio udokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, w których podatnik nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji,
- Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Plan wdrożenia KSeF
W kwietniu 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia obowiązkowego systemu KSeF. Udostępniona została również „mapa drogowa” kolejnych etapów wdrażania obowiązku stosowania KSeF. Więcej informacji w tym zakresie można znaleźć w komunikacie MF.
Wersja strony 1.0
Zapoznaj się ze strukturą logiczną FA(3)
Masz pytanie? Skontaktuj się z nami
Opublikowano: 30.06.2025
Zmodyfikowano: 30.06.2025
Opracowanie: Redakcja Portalu Podatkowego